Leczenie mikrochirurgiczne tętniaków przy odejściu tętnicy łączącej tylnej
Jedną z częstszych lokalizacji tętniaków mózgu jest tętnica szyjna wewnętrzna przy odejściu tętnicy łączącej tylnej (ang. posterior communicating artery – PCoA). W porównaniu do innych lokalizacji, tętniaki PCoA wymagają mniejszej ilości mikrochirurgicznego preparowania i charakteryzują się prostszą anatomią.
W pierwszym etapie należy zidentyfikować i uwidocznić nerw wzrokowy. Następnie przy pomocy szpatułki unieść płat czołowy; szpatułkę należy położyć na podstawę płata czołowego bocznie od pasma węchowego.
W kolejnym etapie otworzyć zbiornik skrzyżowania wzrokowego (nożem diamentowym, nożyczkami, igłą) posuwając się wzdłuż górnej powierzchni nerwu wzrokowego do trójkąta międzywzrokowego. Następnie należy otworzyć zbiornik tętnicy szyjnej i proksymalną część bruzdy bocznej - to pozwala na uwidocznienie tętnicy szyjnej w odcinku C7, jej podział i proksymalny odcinek M1 tętnicy środkowej mózgu. Przygotowując się do założenia klipsa na szyję tętniaka konieczna jest identyfikacja odejścia tętnicy naczyniówkowej przedniej i tętnicy łączącej tylnej. Najczęściej stosowanymi klipsami są klipsy proste. W końcowym etapie trzeba potwierdzić wyłączenie tętniaka z krążenia oraz drożność naczyń.
Powyższy opis techniki klipsowania tętniaka PCoA pochodzi z fragmentów z książki: Seven Aneurysms: Tenets and Techniques for Clipping, 1st Edition by Michael T. Lawton, Thieme, 2010. Ryciny: ibidem.