Objawy alarmujące

 Typowym objawem pęknięcia tętniaka jest nagły i silny ból głowy, mogący wystąpić z utratą przytomności, dokładniej opisany tutaj. Zazwyczaj pęknięcie tętniaka nie jest niczym poprzedzone. W rzadkich jednak przypadkach do pęknięcia tętniaka dochodzi po wystąpieniu tzw. objawów alarmowych (inaczej alarmujących). Opisywane w literaturze objawy alarmujące obejmują bóle głowy.

Prawdopodobne mechanizmy objawów alarmujących to: nagłe powiększenie się tętniaka, krwawienie do ściany tętniaka oraz mikrokrwawienie z tętniaka. Obiektywne potwierdzenie tego zjawiska jest trudne i wymaga wykonania badania rezonansu magnetycznego z kontrastem z sekwencją tzw. czarnej krwi (ang. black blood). Taki specjalny rezonans magnetyczny może pozwolić na odróżnienie codziennego bólu głowy od objawu alarmującego u pacjenta z tętniakiem. Od niedawna takie badania wykonywane są w ramach Poradni i Oddziału Neurochirurgii UCK WUM przy ul. Banacha 1a.

Artykuł naukowy na temat znaczenia objawów alarmujących w dobie niepękniętych tętniaków naczyń mózgowych opublikowany przez autorów portalu w międzynarodowym czasopiśmie dostępny jest do przeczytania po angielsku tutaj.