Mam rozpoznanego tętniaka - co dalej?

Postawienie rozpoznania niepękniętego tętniaka naczyń mózgowych w większości przypadków nie wymaga natychmiastowej interwencji neurochirurgicznej. W każdym jednak wypadku niezbędna jest konsultacja neurochirurgiczna.

Konsultacja neurochirurgiczna jest konieczna do oceny tętniaka i zaplanowania postępowania, tzn. kwalifikacji do leczenia albo do obserwacji. Decyzja taka podejmowana jest na podstawie wielu czynników, m. in. wieku pacjenta, czynników ryzyka pacjenta, rozmiaru i morfologii (cech przestrzennych) tętniaka i innych.

W przypadku kwalifikacji do leczenia, konieczny jest wybór metody - wewnątrznaczyniowej (więcej informacji nt. leczenia wewnątrznaczyniowego) lub chirurgicznej (więcej informacji nt. leczenia chirurgicznego). Celem leczenia niepękniętego tętniaka jest zapobiegnięcie pęknięciu tętniaka, które jest związane z bardzo dużą śmiertelnością. W przypadku kwalifikacji pacjenta do obserwacji, neurochirurg wybierze rodzaj badania kontrolnego i odstęp czasowy w którym należy wykonać badanie kontrolne. Celem kwalifikacji do obserwacji jest uniknięcie narażania pacjenta na niepotrzebne ryzyko związane z leczeniem niepękniętego tętniaka oraz, ewentualnie, wychwyceniu momentu, gdy leczenie stanie się konieczne.

W wyjątkowych przypadkach konieczne jest pilne zgłoszenie się do szpitala - więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

W każdym przypadku rozpoznania tętniaka naczyń mózgowych konieczne jest unikanie modyfikowalnych czynników ryzyka pęknięcia tętniaka. Do najważniejszych modyfikacji stylu życia należą: dobrze leczone nadciśnienie tętnicze oraz niepalenie papierosów.

Aby odbyć specjalistyczną konsultację neurochirurgiczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) należy zgłosić się ze skierowaniem (lub eSkierowaniem) do Poradni Neurochirurgicznej. Takie skierowanie może być wystawione np. przez Lekarza Rodzinnego (lub przez innego lekarza pracującego w ramach NFZ, który zlecił diagnostykę obrazową, w której uwidoczniono niepękniętego tętniaka). Twórcy strony zachęcają do wizyty u twórców strony w Poradni Neurochirurgicznej UCK WUM w Warszawie (ul. Banacha 1a, tel. kont. 22 599 10 50). Na specjalistyczmą konsultację neurochirurgiczną poza NFZ można się umówić tutaj.