Arteriografia naczyń mózgowych

 

 Arteriografia naczyń mózgowych (inaczej: angiografia mózgowa lub cyfrowa angiografia subtrakcyjna - DSA) jest najlepszą metodą obrazowania naczyń mózgowych. Jest to badanie inwazyjne, zazwyczaj wymaga hospitalizacji (tj. pobytu w szpitalu). Arteriografia związana jest z promieniowaniem rentgenowskim i podaniem jodowych środków kontrastowych. Arteriografie diagnostyczne zazwyczaj wykonuje się bez znieczulenia ogólnego, w znieczuleniu miejscowym.

Do wykonania badania wykorzystuje się dwa dostępy: udowy (tj. przez pachwinę) oraz promieniowy (tj. przez nadgarstek). Ryzyko wystąpienia trwałych powikłań neurologicznych procedury arteriografii zależy w dużej mierze od doświadczenia zespołu oraz od badanej patologii, ogólnie to ok. 0.1%.

Arteriografia pozwala na dokładne zobrazowanie tętniaka i zaplanowanie leczenia. W przypadku kwalifikacji do leczenia wewnątrznaczyniowego często można to leczenie od razu wykonać. Wynika to z faktu, że dostęp naczyniowy jest praktycznie taki sam w przypadku diagnostycznej arteriografii i leczenia endowaskularnego. Różnica polega na tym, że zazwyczaj angiografie diagnostyczne przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a do leczenia wewnątrznaczyniowego wykonuje się zazwyczaj znieczulenie ogólne (tj. uśpienie).