Czynniki ryzyka
Czynniki ryzyka związane z tętniakami naczyń mózgowych można podzielić na trzy grupy:
czynniki ryzyka rozwoju (powstania) tętniaków
czynniki ryzyka wzrostu tętniaków (lub zmiany ich morfologii)
czynniki ryzyka pęknięcia
Niemodyfikowalne czynniki ryzyka
Występowanie tętniaków wzrasta z wiekiem, ze szczytem w 5. i 6. dekadzie życia. Przypadki opisywane u dzieci zazwyczaj współwystępują z innymi zmianami genetycznymi i w rzeczywistości należą do kazuistyki. Ponadto, zwiększona jest częstotliwość tętniaków u kobiet w porównaniu z mężczyznami. Więcej informacji na temat częstotliwości występowania tętniaków naczyń mózgowych.
Genetyka i rodzinne występowanie tętniaków
Częstość rodzinnego występowania tętniaków naczyń mózgowych ma zakres od 7% do 20%.
Zwiększone ryzyko występowania tętniaków może być u osób, u których krewny 1. stopnia przebył krwawienie podpajęczynówkowe. U rodzeństwa opisywane częstsze występowanie tętniaków, w porównaniu do dzieci rodziców z tętniakami. Dwóch członków rodziny z tętniakiem. Zwiększone ryzyko występowania tętniaków jest także, gdy dwóch lub więcej członków rodziny ma wywiad krwawienia podpajęczynówkowego lub niepękniętego tętniaka mózgu.
Sposób dziedziczenia tętniaków w przypadku genetycznego mechanizmu występowania nie jest znany, chociaż podejrzewane się mechanizmy autosomalnie dominujące.
Modyfikowalne czynniki ryzyka
U pacjentów z pękniętymi tętniakami w wielu badaniach naukowych wykazano zwiększoną częstotliwość palaczy. Również wśród pacjentów z niepękniętymi tętniakami naczyń mózgowych częściej występując aktywni lub przeszli palacze.
Nadużywanie alkoholu może również być czynnikiem rozwijania tętniaków naczyń mózgowych.
Predyktory
Predyktory (tj. czynniki przewidujące) pęknięcia tętniaka był przedmiotem wielu prospektywnych badań nad niepękniętymi tętniakami naczyń mózgowych. Potencjalne, ale nie powszechnie akceptowane czynniki, to:
młodszy wiek
palenie papierosów
nadciśnienie tętnicze
wzrost tętniaka
morfologia tętniaka
płeć żeńska
wcześniejsze przebyte krwawienie podpajęczynówkowe z pękniętego tętniaka
wywiady rodzinne krwawienia podpajęczynówkowego z pękniętego tętniaka.
Lokalne zapalenia może stać u podstaw patogenezy i pękania tętniaków naczyń mózgowych - stąd sekwencje rezonansu magnetycznego tzw. “czarnej krwi” (black blood) mają coraz większe znaczenie w kwalifikacji do leczenia.