Niepęknięte tętniaki objawowe
Większość niepękniętych tętniaków jest bezobjawowa. Co zatem z pozostałą mniejszością? Należą do nich np. tętniaki uciskające nerwy czaszkowe i powodujące przez to deficyt neurologiczny. Przykładem takiego tętniaka jest tętniak tętnicy łączącej tylnej, który może uciskać trzeci nerw czaszkowy (nerw okoruchowy). Najczęstszym objawem wyżej wymienionego zjawiska jest anizokoria tj. nierówność źrenic (źrenica po stronie tętniaka będzie szersza). Innym przykładem jest tętniak tętnicy szyjnej wewnętrznej w odcinku oftalmicznym (tzw. tętniak oftalmiczny) uciskający nerw wzrokowy. Objawem takiego zjawiska może być pogorszenie ostrości widzenia.
Rzadko występujące tętniaki olbrzymie mogą powodować ból głowy ze względu na swój duży, znaczący rozmiar. Wówczas takie tętniaki są również uznawane za objawowe.
Co do zasady, każdy tętniak objawowy wymaga leczenia w trybie przyspieszonym. Właściwym postępowaniem w takim przypadku będzie zgłoszenie się na izbę przyjęć (lub szpitalny oddział ratunkowy) szpitala, w którym jest dostępny dyżur neurochirurgiczny, np. Izba Przyjęć Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Taki tryb zgłoszenia (dyżurowy, z rozpoznanym tętniakiem objawowym) nie wymaga skierowania lekarskiego.