Często zadawane pytania

Skąd się biorą tętniaki naczyń mózgowych?

Tętniaki są nabytymi malformacjami tętnic mózgowych. Oznacza to, że człowiek nabywa je w ciągu życia (nie są to zmiany wrodzone). W uproszczeniu powstają one w miejscu osłabienia ściań tętnic mózgowych. Na ich powstawanie ma wpływ wiele modyfikowalnych i niemodyfikowalnych czynników (o których więcej tutaj). Więcej informacji na temat patogenezy tętniaków tutaj.



Czy urodziłem się z tętniakiem?

Tętniaki naczyń mózgowych są zmianami nabytymi (a nie wrodzonymi). Innymi słowy: powstają w dorosłym życiu.

Czy mój tętniak wymaga leczenia?

Większość tętniaków występujących w populacji (a ich częstotliwość może wynosić nawet do ok. 5%) nie wymaga leczenia. Jednakże, każdy pacjent z rozpoznanym tętniakiem wymaga specjalistycznej konsultacji neurochirurgicznej celem oceny wskazań do leczenia. Bez indywidualnej oceny niemożliwe jest podanie ogólnej odpowiedzi. Więcej informacji na temat kwalifikacji do leczenia tutaj. Więcej informacji na temat możliwości odbycia wizyty neurochirurgicznej tutaj.



Czy moje bóle głowy są spowodowane tętniakiem?

W zdecydowanej większości przypadków niepęknięte tętniaki naczyń mózgowych nie powodują bólów głowy. Więcej informacji na ten temat tutaj.



Co to znaczy, że mój tętniak jest wykryty przypadkowo?

W toku diagnostyki neurologicznej np. bólów głowy czy zawrotów głowy (lub innych dolegliwości) coraz częściej wykonywane są badania obrazowe (takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa), w których uwidacznia się niepęknięte tętniaki.

Co to znaczy, że mój tętniak jest bezobjawowy?

Zdecydowana większość niepękniętych tętniaków naczyń mózgowych jest wykrywana przypadkowo, np. w trakcie diagnostyki bólów głowy (więcej informacji na temat niepękniętych tętniaków i bólów głowy tutaj). Sytuacje, gdy niepęknięty tętniak powoduje deficyt neurologiczny są możliwe i w praktyce klinicznej się zdarzają, jednak na tle wszystkich pacjentów z niepękniętymi tętniakami są dość rzadkie. Więcej informacji na temat tętniaków objawowych tutaj.

Dlaczego dostaję różne opinie na temat postępowania z moim tętniakiem?

Decyzje na temat postępowania z niepękniętymi tętniakami są bardzo skomplikowane, ponieważ uwzględniają wiele czynników, które często ciężko jednoznacznie ocenić (np. trudność operacji, obciążenia pacjenta które wpływa na ryzyko okołooperacyjne, itd.). Ponadto znaczenie ma doświadczenie danego chirurga, jego ośrodka i dostępność technik leczniczych. W związku z powyższym, otrzymywanie różnych opinii jest częstą sytuacją, spotykaną na całym świecie. Więcej informacji na temat kwalifikacji do leczenia oraz wyboru metody leczenia.