Wybór metody leczenia

 
 

 Po zakwalifikowaniu do leczenie konieczne jest wybranie metody leczenia. Do wyboru są dwie grupy zabiegów operacyjnych: mikroneurochirurgiczne i endowaskularne. Decyzja dotycząca wyboru za każdym razem powinna być dobierana indywidualnie, w multidyscyplinarnym zespole neuronaczyniowym. Warto jednak podkreślić, że bardzo często są to decyzje arbitralne, i ciężko wskazać które metoda by była prawdziwie lepsza. Oznacza to, że ten sam tętniak może być zarówno zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego (np. przez jeden ośrodek), jak i do leczenia wewnątrznaczyniowego (przez drugi ośrodek).

Warto również podkreślić, że ważnymi aspektami przy wyborze metody leczenia są umiejętności, doświadczenie i preferencje chirurga (bądź radiologa) mającego przeprowadzić zabieg. W związku z tym np. kwalifikacja do operacji neurochirurgicznej w ośrodku mającym duże doświadczenie w operacjach neuronaczyniowych będzie dobrą decyzją, tak jak i by była decyzja o embolizacji tego samego tętniaka w innym ośrodku przez doświadczony zespół neuroradiologiczny.

Mając powyższe na uwadze, warto przytoczyć kilka bardzo ogólnych schematów postępowania. Tętniaki podziału tętnicy środkowej mózgu zazwyczaj lepiej jest leczyć operacyjnie. Tętniaki w trudniej dostępnych chirurgicznie lokalizacjach, np. szczyt tętnicy podstawnej coraz częściej są leczone wewnątrznaczyniowo, szczególnie w Europie. Tętniaki kompleksu tętnicy łączącej przedniej mogą być zarówno leczone wewnątrznaczyniowo jak i mikrochirurgicznie. Niektóre tętniaki olbrzymie mogą wymagać zaawansowanych technik rewaskularyzacji mikrochirurgicznej, a ich leczenie wewnątrznaczyniowe może być niemożliwe. Tętniaki zaś zlokalizowane wewnątrz zatoki jamistej są leczone praktycznie wyłącznie wewnątrznaczyniowo.