Wykrycie przypadkowe

 Zdecydowana większość niepękniętych tętniaków naczyń mózgowych jest aktualnie wykrywana przypadkowo.

Wynika to z faktu, że niepęknięte tętniaki naczyń mózgowych najczęściej są bezobjawowe (więcej informacji na temat bólów głowy i niepękniętych tętniaków).

Wraz z rosnącą dostępnością badań obrazowych (takich jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny), coraz częściej wykrywa się niepęknięte tętniaki. Dodatkowo, dzięki coraz lepszym technikom badań, rozpoznawanych jest coraz więcej tętniaków, które wcześniej by były niewidoczne. Wpływa to na rosnącą liczbę pacjentów wymagających konsultacji neurochirurgicznej.

W większości przypadków niespecyficzne objawy (takie jak bóle czy zawroty głowy) nie są spowodowane niepękniętym tętniakiem naczyń mózgowych.

W nieczęstych przypadkach niepęknięty tętniak może stać się objawowy tzn. powodować deficyt neurologiczny. Jeśli deficyt neurologiczny jest bezpośrednio związany z tętniakiem, wówczas rozpoznaje się niepękniętego, objawowego tętniaka. Tętniaki objawowe mają wskazania do leczenia (więcej na temat tętniaków objawowych).

W niektórych przypadkach, w trakcie diagnostyki innych chorób (np. migreny) wykonywane są badania obrazowe, na podstawie których rozpoznaje się tętniaki naczyń mózgowych. Zazwyczaj w takich przypadkach wykryty tętniak jest również przypadkowy i bezobjawowy.

Na koniec warto podkreślić, że sam fakt przypadkowego wykrycia tętniaka nie ma jednoznacznego przełożenia na kwalifikacje do leczenia. Innymi słowy, przypadkowo wykryty, niepęknięty może mieć wskazania do leczenia na podstawie innych kryteriów, np. jego rozmiaru.