Rezonans magnetyczny

 Rezonans magnetyczny (MR – magnetic resonance) głowy, podobnie jak tomografia komputerowa, może być wykonany bez dożylnego podania środka kontrastowego, po podaniu kontrastu dożylnie oraz w opcji tzw. angio–MR, tj. z podaniem kontrastu dożylnie celem uwidocznienia naczyń mózgowych.

Kontrastem używanym w badaniu MR jest gadolina – nie jest to środek jodowy, rzadziej powodu reakcje alergicznie. Do badania MR nie używa się promieniowania rentgenowskiego i jest to badanie dłuższe niż badanie tomografii komputerowej (CT).

Do obrazowania większości struktur wewnątrzczaszkowych rezonans magnetyczny jest dużo dokładniejszym badaniem niż CT. Jednakże, w przypadku tętniaków naczyń mózgowych, to właśnie badanie angio–CT jest badaniem dokładniejszym, gdyż pozwala lepiej uwidocznić naczynia mózgowia.

Badanie MR może być wykorzystywane do obserwacji niepękniętych tętniaków lub jako badanie kontrolne po leczeniu wewnątrznaczyniowym.

Na koniec warto podkreślić, o rosnącej liczbie doniesień nt. badania MR z sekwencją tzw “czarnej krwi” - więcej informacji na ten temat tutaj.