Wzmocnienie ściany tętniaka
Badacze z Mayo Clinic w Rochester (Minnesota, US) w 2020 roku na łamach czasopisma American Journal of Neuroradiology opublikowali przegląd systematyczny literatury z meta–analizą na temat znaczenia wzmocnienia ściany tętniaka.
Przegląd systematyczny (więcej informacji na Wikipedii) to rodzaj pracy naukowej, której celem jest odnalezienie wszystkich opublikowanych badań na określony wcześniej temat. Przegląd systematyczny z meta–analizą (więcej informacji na Wikipedii) stanowi jedno z ważniejszych narzędzi w medycynie opartej na faktach (ang. evidence–based medicine, EBM, więcej informacji na Wikipedii), ponieważ może dostarczyć danych o najwyższym stopniu wiarygodności.
W wyżej wymienionej pracy, Autorzy chcieli sprawdzić stosunek pomiędzy wzmocnieniem ściany tętniaka a jego stabilnością. Określenie „niestabilny” w tym przypadku najczęściej dotyczy tętniaków pękniętych, rosnących lub objawowych. Wzmocnienie ściany tętniaka, oznacza, iż w specjalnych sekwencjach badania MR (rezonansu magnetycznego) ściana tętniaka wypełnia się kontrastem, co widać w porównaniu sekwencji przed i po kontraście. Wzmocnienie ściany tętniaka może być spowodowane zapaleniem ściany naczynia i proliferacją vasa vasorum (naczyń unaczyniających ściany naczyń) lub uszkodzeniem endotelium (warstwy naczynia) i wpłynięciu kontrastu do ściany naczynia.
W przeglądzie systematycznym badacze z Mayo Clinic uwzględnili 3 prace, w których łącznie opisano 407 workowatych, niepękniętych tętniaków. Na ich podstawie ocenili, iż brak wzmocnienia ściany tętniaka wskazuje na jego długoterminową stabilność.
Link do artykułu w pełnej wersji po angielsku: http://www.ajnr.org/content/41/9/1606.long
Badanie MR oceniające wzmocnienie ściany tętniaka (tzw. black blood) wykonywane jest w praktyce klinicznej autorów Portalu Tetniaki.pl.